Nadbytek vitamínu C

Vitamín C je vitamín rozpustný ve vodě a jako takový není pro tělo toxický. Z toho vyplývá, že nadbytek vitamínu C není pro tělo škodlivé. Jeho vyšší dávky se rozpustí v moči a odejdou z organismu vylučovacími cestami ven, aniž by výrazně poškodili samotný organismu. Akutní toxicita vitamínu C je tedy malá. Citliví jedinci však mohou reagovat na dlouhodobě podávané dávky vitamínu C průjmem, nebo na jednorázovou vysokou dávku alergickou kožní reakcí, tzv. kopřivkou. Při dávkách nad 4 g denně (50000 % DDD) dochází k tvorbě ledvinových kamenů a velkému zatížení jater.

Samotný vitamín C nejeví akutní toxicitu, ale v kombinaci s některými farmaky může ve vysokých dávkách poškozovat organismus zprostředkovaně. Dále můžou vysoké dávky vitamínu C reagovat s léčivy podávanými při běžných biochemických vyšetřeních – pokud máte v dohledné době nějaké takové vyšetření absolvovat a užíváte ve vyšší míře potravinové doplňky obsahující vitamín C, bylo by vhodné o této skutečnosti ošetřujícího lékaře informovat.

Denní dávka vitamínu C

Pohybuje se kolem 75 mg jedná se o doporučenou minimální denní dávku. Důležité je, ale aby se mohl vytvořit zásobník této látky v organismu je nutné konzumovat alespoň 200 mg denně vitamínu C.

Užívání lipoZomálního vitamínu C / zamezení předávkování

Liposomální forma vitamínu C je vhodná kvůli lepšímu vstřebání vitamínu C do těla. Pokud je takto upravený vitamín C užíván v průběhu celého dne, zajistíte tak průběžné dodání vitamínu C a zvýšíte šanci lepšího vstřebání vitamínu C do těla. Výhodou lipozomální formy je v jeho vstřebatelnosti přes střevní stěnu. Vitamín C je obalen tukem a díky tomu se vstřebává až rovnou v buňce (vstřebatelnost až 90%).

SENZA VITAMIN C - liposomální vitamín C s příchutí jahody 250ml

Lipozomální vitamín C účinky céčko v tuku senza