Denní dávka vitamínu C

Denní dávka vitamínu C podle organizace Vitamin C Foundation doporučuje k dosažení optimálního zdravotního stavu všem – dospělým i dětem nad 3 roky – užívat denně 3 000 mg (= 3 g) vitamínu C rozdělených alespoň do tří denních dávek po 1 000 mg.

Oproti oficiální doporučené denní dávce, která je u nás na úrovni 100 mg denně pro dospělého člověka, se může tato dávka jevit jako příliš vysoká. Je třeba si ale uvědomit, že oficiální doporučená denní dávka slouží k prevenci závažného nedostatku vitamínu C (křivice) a ne k navození optimálního zdraví, ve kterém vás netrápí opakované infekce ani běžné civilizační choroby.

Lékaři využívající vysoké dávky vitamínu C k léčbě široké škály onemocnění doporučují při různých onemocněních různě vysoké dávky vitamínu C. Ukázalo se totiž, že tolerance vitamínu C, tedy dávka, kterou dokáže organismus využít, se mění v závislosti na zdravotním stavu a při infekcích se může až desetinásobně zvýšit. Rovněž se ukázalo, že současný příjem vitamínu C v infuzi (podání do žíly) zvyšuje vstřebatelnost vitamínu C ve střevech při podání ústy, jinak řečeno současné infuzní podání vitamínu C podporuje vstřebávání vitamínu C podaného ústy. Infuzně podaný vitamín C se z těla vyloučí mnohem rychleji než vitamín C přijatý ústy.

Senza Vitamin C kolagen prospěšné pro zdraví

Ukazatelem individuální vstřebatelnosti vysokých dávek vitamínu C podaného ústy je tzv. střevní tolerance, tj. kolik vitamínu C tělo snese, aniž by následoval průjem, což je nejběžnější a nejčastější nežádoucí účinek vysokých dávek vitamínu C. Pokud tedy po několika přijatých dávkách vitamínu C nastane průjem, je třeba dávky snížit. Pokud dávky tolerujete, aniž byste měli byť jen “škrundání” v břiše, můžete dávky zvýšit. Při užívání vysokých dávek vitamínu C je vždy třeba dbát na dostatečný příjem tekutin, obzvlášť pokud u vás vysoké dávky už vyvolaly průjem.

Střevní tolerance je tedy zlaté pravidlo užívání vysokých dávek vitamínu C. Každý z nás má v závislosti na svém zdravotním stavu a na závažnosti onemocnění vždy individuální toleranci přijaté dávky vitamínu C. Pokud např. za úplného zdraví tolerujete maximálně 6 gramů vitamínu C rozděleného do několika menších dávek za den, může se vaše tolerance při závažné horečnaté viróze několikanásobně zvýšit až např. na 30 gramů za den. Tolerance jsou člověk od člověka velmi individuální a mohou jít až do mnoha desítek gramů za den.

Pokud tedy chcete zjistit, jaká je vaše střevní tolerance vitamínu C za úplného zdraví, začněte na doporučených 3 g vitamínu C denně a pomalu dávky zvyšujte. Pokud jste nemocní a chcete zjistit dávku, kterou tolerujete, můžete (dospělí) začít s užíváním 2 – 3 g vitamínu C každé 2 – 3 hodiny. Lékaři využívající vitamín C pro léčbu infekcí doporučují při závažných infekcích podávat dávku vitamínu C až ve 30 minutových intervalech.

Pro lepší vstřebatelnost a využití vitamínu C je vhodné nejíst současně sladkosti a užívat vitamín C s jídlem, aby se vstřebával postupně a nevyvolal průjem. Můžete konzumovat spolu s ním i zeleninu a ovoce bohaté na vitamín C. Pokud počáteční dávku tolerujete, můžete zvýšit frekvenci gramových dávek vitamínu C. Jakmile zpozorujete zlepšení zdravotního stavu, je třeba dále pokračovat v tolerovaném dávkování a vitamín C rychle nevysazovat, aby se příznaky onemocnění opět nevrátily. Po zlepšení stavu je třeba vysoké dávky vitamínu C snižovat postupně.

V případě infekčního onemocnění u dětí se můžete řídit doporučením lékařky Suzanne Humphries a jejím protokolem ke zmírňování průběhu černého kašle. Dr. Humphries doporučuje začít na denní dávce 200 – 375 mg na kg tělesné váhy a v případě velmi závažného dusivého kašle začít rovnou na denní dávce 375 mg na kg tělesné váhy. Pro desetikilové dítě to tedy představuje 2 000 – 3 750 mg denně v rozdělených dávkách v průběhu celého dne. Poté je třeba postupovat tak, aby bylo dosaženo střevní tolerance, kdy jsou dávky vitamínu C nejúčinnější. Pro úplně nejmenší děti doporučuje dr. Humphries lipozomální formu vitamínu C pro jeho snadné podání. U nás je běžně k dostání.

Na našem webu si můžete zakoupit lipozomální Vitamín C  Senza Vitamín C v tekuté formě, díky kterému si zajistíte potřebou denní dávku velmi jednoduše. V 250ml je rozpuštěno 50g lipozomálního vitamínu C. Takže k dosažení optimální denní dávky je nutné si 3x denně rozmíchat 5ml (dvě kávové lžičky) Senza Vitamínu C s 2dl vody a vypít.