Doporučená dávka vitamínu C

Doporučená denní dávka vitamínu C se v odborných kruzích velmi různí. Nicméně stanovená norma pro dospělé je 60 mg vitamínu C denně. Mnozí odborníci doporučují denní dávku vitamínu C pohybující se okolo 200 mg.

Studie se velmi různí, ale s určitostí lze říci, že dávky v rozmezí 100–1000 mg vitamínu C za den nikomu neublíží, naopak, mohou mít zdravotní přínos.

V případě zdravotních potíží (vysoké hladiny zlého cholesterolu, poruchách imunity, paradontóze, zranění), nadměrných fyzických výkonů nebo v období chřipkových onemocnění lze doporučit 1000 mg vitamínu C na den. 

Při užívání takto vysoké dávky je však nutné zakoupit vitamín C v tabletách s prodlouženým uvolňováním. Další možností je koupit tablety s nižším obsahem vitamínu C a rozdělit suplementaci až do pěti dávek. Jednorázové dávky nad 200 mg totiž už nejsou tělem řádně využity a vyloučíme je bez užitku močí.

Užívání vitamínu C jako doplňku stravy je bezpečné a nežádoucí účinky hrozí jen při velmi vysokých dávkách pohybujících se nad 2–3 g denně. Užití vysoké dávky vitamínu C se může projevit zejména kožní vyrážkou, nevolností, zvracením a bolestí hlavy. Při dávkách nad 10 g vitamínu C pak tvorbou ledvinových kamenů.

Denní dávku vitamínu C můžete zajistit i kvalitním doplňkem stravy. Vyzkoušejte lipozomální vitamín C, který dokáže zajistit dostatečné množství vitamínu C organizmu. 

Lipozomální vitamín C 250ml